Jak funguje včelí štípnutí ?

Zdravotní účinky terapie štípnutí včelou - “apiteriapie”.

Pokud bychom měli na výběr, pravděpodobně bychom se chtěli včelímu štípnutí vyhnout. Naproti tomu dnes existuje velký počet lidí, kteří tuto metodu zvanou ,,apiterapie´´ volí jako alternativu klasické medicíny. Ale opravdu existují účinky spojené s včelím jedem?

Starověké civilizace používaly léčivé účinky včelího jedu k léčbě artritidy a dalších problémů. V současné době rostoucí vědecké důkazy naznačují, že včelí produkty podporují hojení tím, že zlepšují krevní oběh, snižují zánět a stimulují zdravý imunitní systém.

Charlie Mraz, zakládající člen Americké Apitherapy společnosti byl uznán ve Spojených státech za průkopníka terapie včelím jedem. Inicioval klinický výzkum s vědci ze Sloan-Kettering ústavu a také Walter Reed Army Institutu. Mraz také ustanovil standard čistoty sušeného jedu na tzv. “US Food and Drug Administration (USDA)” a stal se dodavatelem jedu do farmaceutických společností po celém světě.

Včelí Jed

Včelí bodnutí obsahuje včelí jed, který má na 40 různých léčivých sloučenin !

V roce 1981 napsal Mraz o léčbě včelím jedem - z pohledu Dr. Bodog F. Becka knihu „Bee Venom Therapy“ - a jeho vlivu na artritidu a revmatické stavy. Dříve se jed píchal injekčními jehlami do postižených oblastí v závislosti na umístění artritidy. Použití jedu je nejúčinnější při aplikaci na „spouštěcí body“ neboli „hot spots“, které jsou podobné jako akupunkturní nebo akupresurní body.

Včelí jed obsahuje asi 40 různých léčivých sloučenin, včetně melittinu. Melittin je peptid, který je hlavní složkou včelího jedu. Z výzkumu vyplývá, že melittin má protizánětlivé, anti-artritické, protirakovinné a antimikrobiální vlastnosti. Spolu s dalšími složkami funguje na posílení imunity a urychluje proces hojení.

Reaktivní fáze znamená, že jed funguje

Ze začátku jed nezpůsobí ihned velký otok. S postupem času ale léčba způsobuje otok, zarudnutí, svědění, teplo, bolest a dokonce i nevolnost. V této fázi léčby artritických pacientů Dr. Bodog přišel na to, že mnoho pacientů se nechalo odradit těmito doprovodnými účinky a rozhodlo se ukončit léčbu. Ale podle Doktora Bodoga je právě tato „reaktivní fáze“ nejdůležitější součástí léčby a je známkou toho, že „imunitní systém“ je stimulován k hojení.

Pokud se v léčbě pokračuje, po dvou týdnech tohoto „reaktivního období“ nastane fáze „rezistence“. To znamená, že tělo si vyvine rezistenci na včelí jed a již nenatéká při jeho aplikaci poté, co je dosažen tento stupeň odporu.

Nyní se zaměříme na některé z výhod terapie včelího bodnutí:

Pomáhá zmírnit artritidu

Včelí jed může pomoci při léčbě artritidy. Studie zvířat zveřejněná v časopise “Journal of Ethnopharmacology” zjistila, že včelí jed pomáhá zabránit artritidě u králíků. Zdá se, že včelí jed zabraňuje artritidě pomocí hormonů zvaných glukokortikoidy. Tyto hormony pomáhají regulovat zánět a dokonce mohou zpomalit progres zánětlivé artritidy. Kromě toho, klinické důkazy ze 304 studií zveřejněných v “BMJ Open” zjistily, že včelí “venom acupuncture” opravdu může fungovat jako léčba příznaků revmatoidní artritidy u lidí. Ti, kteří používají včelí jed, hlásili méně oteklé a citlivé klouby a méně ranní ztuhlosti, než ti, kteří dostali placebo.

Ničí HIV

Nano-částice nesoucí toxin nalezený ve včelím jedu může zničit virus HIV, přičemž ponechává okolní buňky bez úhony, hlásí zdroj z Washington University. Tato studie se zabývá vývojem vaginálního gelu, který by bránil šíření HIV viru, který způsobuje AIDS. Nano-částice nesoucí Melittin (hlavní složku včelího jedu) se sloučí s HIV a zničí ochranu viru.

,,Melittin na nano-částicích se sloučí s virovým obalem, který následně “vybouchne”,“ řekl Dr. Joshua L. Hood, výzkumný instruktor medicíny časopisu The Source. ,,Melittin tvoří útočné komplexy podobné pórům, které protrhnou ochrannou virovou obálku,“ řekl Hood. Studie ukazuje, že i když melittin zničí HIV, nepoškozuje normální buňky.

„Tyto částice samy o sobě jsou vlastně velmi bezpečné pro spermie, ze stejného důvodu jako jsou bezpečné pro vaginální buňky,“ říká Hood.

Bojuje se zánětem

Nejvíce dominantní složky ve včelím jedu jsou melittin, adolapin a apamin. Každý má protizánětlivé účinky a může pomoci snížit zánět v těle. Získané výhody jsou také výsledkem tělu vlastní imunitní reakce na jed. Korejská studie zvířat s cílem vyhodnotit protizánětlivý a anti-cytokinový účinek včelího jedu na indukovanou artritidu u myší ukázala snížené známky zánětu po včelím bodnutí akupunkturní terapií.

Léčí příznaky lymské boreliózy

Lymská borelióza je způsobena bakterií “Borrelia burgdorferi” a přenáší se na člověka kousnutím infikovanými klíšťaty. Lymská borelióza je pro lékaře často obtížně diagnostikována, protože symptomy spojené s tímto onemocněním se běžně podobají jiným neduhům. Kromě toho, kousnutí klíštětem může být bezbolestné, což může způsobit to, že často nevíme, že jsme byli kousnuti. Mezi typické příznaky patří horečka, bolest hlavy, únava a charakteristická kožní vyrážka. Pokud se neléčí, infekce se může šířit do kloubů, srdce a nervového systému.

Ačkoli lékaři obvykle předepisují antibiotika, někteří lidé se obrací na apiterapii. Praktici apiterapie obvykle namixují včelí produkty - včelí jed v kombinaci s včelím medem a to pak aplikují lokálně ve formě jídla, masti, nebo krému. Bylo dokázáno, že přímá aplikace včelího jedu bodnutím přináší příznivé výsledky.

Zmírňuje roztroušené sklerózy (RS)

Kromě toho, že poskytuje úlevu od artritídy, další známé použití včelího jedu je léčba pacientů trpících roztroušenou sklerózou. Gerald Emshwiller uvádí, že bolest v jeho horní a dolní části zad kvůli RS prakticky odezněla již po prvním týdnu léčby. Po druhém týdnu léčby už nemusel používat hůl na krátké, ale i dlouhé procházky. Je však důležité poznamenat, že i když je apiterapie stále častěji používána k léčbě pacientů s RS, neexistuje dostatek klinických důkazů, které by tuto léčbu oficiálně podpořily....zatím...

Závěr

Apiterapie může být považována za kontroverzní, ale má následovníky, jejichž počet roste a bude nepochybně růst v průběhu času. Pozor: Mnozí lidé jsou silně alergičtí na včelí bodnutí a dokonce o tom nemusí vědět. Proto by tento léčebný postup mohl vyvolat potenciálně život ohrožující alergické reakce u některých jedinců. Ujistěte se u svého lékaře, zda léčba včelím bodnutím je dobrou volbou právě pro vás, tedy zda jste alergičtí na včelí bodnutí.