Popáleniny - definice

Popáleniny jsou typem poranění tkáně či kůže způsobeného teplem, elektřinou, chemickými látkami, třením nebo ozářením. Popáleniny, které postihují pouze povrchovou vrstvu kůže, jsou známé jako povrchové neboli popáleniny prvního stupně. Když poškození pronikne do některé ze spodních vrstev, jedná se o popáleninu druhého stupně. Při popáleninách třetího stupně poranění postihuje všechny vrstvy kůže. Popáleniny čtvrtého stupně zasahují i do tkání nacházejících se hlouběji, například do svalstva nebo kostí.

To, že se na popáleniny užívají různé roztoky (studená voda ihned) k okamžitému zklidnění je obecně známé, již méně je ale v povědomí veřejnosti to, že med byl jedním z nejdůležitějších historicky prověřených prostředků na hojení popálenin.

Drobné popáleniny

Recept1

Okamžitě ochladit popáleninu studenou vodou. Dejte lžíci medu na sterilní podušku z gázy a přiložte na popálené místo. Vyměňuje několikrát denně.

Recept 2

Spáleniny od slunce

1. - 2 velké lžíce medu

2. - 2 lžíce glycerinu

3. - 2 lžíce citronové šťávy

4. - 1 lžíci tvrdého alkoholu (s lihem)

Smíchat do sklenice. Dobře protřepat, zamíchat a aplikovat na postižená místa jak je potřeba.

Více informací najdete v kolonce ,,průvodní text´´ a další rady a recepty jsou zpracovávány a v nejbližší době budou doplňovány v našem e-booku.