Játra - definice

Játra (latinsky: iecur, řecky: hepar) jsou největším vnitřním orgánem a centrálním orgánem látkové výměny. Mají klíčovou roli v metabolismu sacharidů, tuků i bílkovin. Jsou trávicí žlázou, která produkuje žluč, i žlázou endokrinní, ve které se tvoří některé hormony. Jsou orgánem zásobním, ukládají glykogen, železo a některé vitamíny, jsou v nich tvořeny bílkoviny krevní plazmy a nezastupitelná je jejich úloha při detoxikaci organismu.

O játrech by se dalo psát velmi mnoho, snad naše poslední věta podtrhne jejich význam a nutnost o ně ,,občas´´ pečovat, medové drinky ocení i játra.

Selhání jaterních funkcí je život ohrožující stav, rychle dochází ke zhroucení vnitřního prostředí organismu.

Jaterní problémy

Recept 1
2 velké lžíce medu do mísy s tvarohem, povařenými cereáliemi a malými kousky jablka.

Jíme 2 x denně.

Recept 2

Medový nápoj při onemocnění jater
Při onemocnění jater se doporučuje pít ráno i večer šálek čaje s medem. Při bolestech je možné si k popíjení vytvořit nápoj se šťávou z citronu, s olivovým olejem a medem.

Po vypití se pak na půl hodinky uložit na pravý bok.

Recept 3

Med a citron pro zdravá játra i pokožku
Sklenici naplníme do poloviny vodou, vymačkáme jeden citron a přidáme dvě lžičky medu.

Jedná se o výborný nápoj na látkovou výměnu, který oživuje barvu pleti, zlepšuje vzhled pokožky a je vhodný také pro posílení jater.  

Více informací najdete v kolonce ,,průvodní text´´ a další rady a recepty jsou zpracovávány a v nejbližší době budou doplňovány v našem e-booku.