Deprese - definice

Deprese je závažná, dlouhotrvající porucha psychiky projevující se snížením až vymizením schopnosti prožívat potěšení, pokleslými náladami jedince a patologickým smutkem. Označení “deprese“ pochází z latinského deprimere – složeniny slov de (dolů) + primere (tlačit). Přesný překlad je uváděn jako utlačovat, umlčovat. Dotyčný pociťuje často zmar a beznaděj, nedostatek motivace, neschopnost cítit potěšení (ahedonie), úzkost a osamocenost, pocity bezcennosti nebo viny, malou sebedůvěru, únavu, zhoršenou pozornost a soustředění. Jedná se o závažný, dokonce někdy i život ohrožující stav. Reakce postiženého jedince na tento duševní stav je různá. Dotyčný může být podrážděný, agresivní a zlomyslný, nebo naopak unavený, tichý a klidný. Většinou mizí radostné reakce na pozitivní podněty a jedinec se může okolí jevit jako cynik. Deprese se léčí antidepresivy, často v kombinaci s psychoterapií. Dle článku v českém National Geographic "jediní, kdo vidí svět realisticky, jsou lidé s těžkou depresí; zjistili to neurologové".

Únava, vyčerpanost, splín, kdo by to neznal, avšak deprese je skutečně velmi ,,psychicky bolestivé´´ onemocnění. Příčin je jistě mnoho, ale nutričně vyvážený pokrm, zcela přírodního charakteru jako je med a další produkty od našich medonosek, je pro výživu našeho mozku jistě dobrým požehnáním.

Deprese

Recept 1

Proti úzkostem
1. - 1 šálek pomerančové šťávy

2. - 1 lžička medu

3. - špetka prášku z muškátového oříšku

Smíchat a užívat 2-3 x denně.

Recept 2

Medový nápoj pro psychickou regeneraci
1. - 1 polévková lžíce medu

2. - 500 g kefíru

3. - 2 lžičky ovesných vloček

4. - 1 žloutek

5. - šťáva z jednoho citronu

Smícháme kefír, med, vločky a žloutek, stále mícháme, přičemž vlijeme šťávu z jednoho citronu, dokud se vločky nerozplynou v nápoji. Tento nápoj pijeme kdykoliv, když se cítíme vyčerpaní a oslabení, ať už po psychické zátěži, nebo následkem nemoci.

TIP: Pijeme také pokud se na psychickou zátěž připravujeme a v případě, kdy cítíme potřebu regenerace po stresu.

Více informací najdete v kolonce ,,průvodní text´´ a další rady a recepty jsou zpracovávány a v nejbližší době budou doplňovány v našem e-booku.