Klouby - definice

Kloub (articulatio) je spojení a zároveň ohebné místo vzájemně se stýkajících dvou nebo více kostí. Slouží k pohybu určité části těla.

Kloub se skládá z dvou styčných ploch krytých chrupavkou. Jedna plocha se nazývá kloubní hlavice (vypouklý konec jedné kosti) a druhá kloubní jamka (vyhloubený konec druhé kosti)

Další částí je kloubní pouzdro, které uzavírá kloub, je zesíleno vazy, z vnitřní strany ho vystýlá synoviální vrstva produkující synoviální tekutinu (kloubní mazsynovie), která zmírňuje tření, vyživuje kloubní chrupavky a zajišťuje pevné přilnutí kloubních ploch k sobě.

V kloubech jednoduchých se stýkají dvě kosti, v kloubech složených se stýkají více než dvě kosti nebo jsou mezi ně vsunuty pohyblivé chrupavčité destičky (kloub holenní), vyrovnávají nesrovnalosti v zakřiveních styčných ploch a zároveň umožňuje současné provádění dvou různých pohybů v kloubu (ohýbání a otáčení).

Výživa tkání, kloubních chrupavek a podpora správné tvorby kloubního mazu, souvisí s kvalitní, nutričně bohatou výživou, tu nám produkty včelstva poskytují ve velké míře. Při onemocněních a zánětech, aplikujeme včelí bodnutí. Více o tom v naší kolonce na hlavní liště ,,Léčba bodnutím´´.

Recept 1

Med se skořicí - Návod na zmírnění bolesti kloubů

1. - 1 čajovou lžičku drcené skořice

2. - 2 čajové lžičky medu

Vše promíchejte v horké vodě a užívejte dvakrát denně. Tato směs je v různých formách používána na celou řadu věcí.

Více informací najdete v kolonce ,,průvodní text´´ a další rady a recepty jsou zpracovávány a v nejbližší době budou doplňovány v našem e-booku.