Zuby - definice

Zub (lat. dens, řec. odus) je tvrdý útvar v dutině ústní většiny obratlovců. Zuby slouží hlavně k uchopování, oddělování a rozmělňování potravy a v neposlední řadě také k obraně i útoku. Soubor zubů se nazývá chrup neboli dentice. Zdravý dospělý člověk má celkem 32 zubů, dítě 20 zubů mléčných.

Zuby člověka (a obecně všechny brachiodontní zuby) se skládají ze tří částí, z kořene, krčku a korunky. Korunka je ta část zubu, která vyčnívá ze zubního lůžka a je pokrytá sklovinou, nejtvrdší látkou v těle. Sklovina je tvořená mineralizovanými hranoly, je velmi odolná a při poškození nemá schopnost regenerace. Vrstva skloviny je silná jeden až tři milimetry.

Většinu hmoty zubu tvoří zubovina, žlutobílá hmota, která se podobá kosti. Uvnitř zubu je pak dřeňová dutina, ve které je zubní dřeň. Do zubní dřeně kanálky v kořenech zubu pronikají drobné cévy a také nervy, které jsou příčinou citlivosti zubu. Zubní cement je vláknitá kost, která v tenké vrstvě kryje kořen zubu.

Zuby dospělých přirozeně tmavnou během zrání, zubní dřeň v zubech se zmenšuje a je nahrazován dentinem (zubovinou).

Bolest zubů a jejich kazivost je nepříjemá věc. Med je přírodní cukr, je jinak složený, což píšeme jinde, čili nepůsobí na sklovinu tak agresivně, nicméně hygiena by neměla být opomíjena...to je jasné.

Zuby - Návod na zmírnění bolesti zubů


Recept 1

1. - 1 malá lžička mleté skořice 

2. - 5 lžiček medu

Smíchat na pastu. Natřít na kousek chleba a aplikovat na bolestivý zub. Dávat 3 x denně, než to poleví.

 

Recept 2

1. - 1 čajovou lžičku drcené skořice

2. - 2 čajové lžičky medu

Vše promíchejte v horké vodě. Užívejte dvakrát denně.

 

Více informací najdete v kolonce ,,průvodní text´´ a další rady a recepty jsou zpracovávány a v nejbližší době budou doplňovány v našem e-booku.