Moxování

Moxování je tradiční čínská léčebná metoda, která vás dokáže zbavit žaludečních potíží, chronických onemocnění dýchacích cest, bolestí v kříži a mnoho jiných zdravotních problémů. Díky němu si zlepšíte imunitní systém.

Principem moxování je prohřívání akupunkturních bodů na těle pomocí moxy. Moxa je vyrobena z bylin, které jsou zabaleny do tvaru doutníků, přičemž do moxy se nejčastěji používá pelyněk list byliny Artemisia vulgaris (pelyněk černobýl), zvláště pak vlákna ze spodních stran listů. Při aplikaci se moxa zapálí a vyzařuje příjemné teplo. 

Hlavní oblastí použití jsou stavy vyčerpanosti, chronické onemocnění dýchacích cest, poruchy trávicího traktu a močových orgánů, menstruační potíže, neplodnost, bolesti v kříži, revmatické bolesti pohybového aparátu a onemocnění kloubů. Tato léčebná technika je vynikající i při nemocech a bolestech způsobených chladem, průvanem či změnami ročních období.

Jelikož má imunostimulační efekt, používá se při psychických depresích, nízkém krevním tlaku a rekonvalescenci po chronických onemocněních a operacích. Čínská medicína považuje tuto terapii za mimořádně účinnou, podle ní dokonce pravidelné moxování určitých bodů na těle prodlužuje život.

Moxování lze aplikovat každému, nicméně existují jisté zdravotní stavy, kdy to vhodné není, například horečka, infekce, ekzém a další znaky nadměrného horka v těle. V raných fázích těhotenství se doporučuje moxování vyhýbat.