Zavíječ voskový - definice

Zavíječ voskový (Galleria mellonella Linaeus, 1758) je drobný motýl z rodu zavíječovitých. Jde o běžného škůdce ve včelařských provozech. Svým vývojem je vázán na prostředí včelího úlu. Enzymatická výbava jeho trávicí soustavy umožňuje trávení včelího vosku – po chemické stránce komplikované a těžko odbouratelné struktury. Dokáže strávit dokonce i polyethylen, jeden z nejběžnějších plastů. Tato jeho unikátní vlastnost je předmětem vědeckého výzkumu.

Jako potrava mu ,,stačí´´ med, pyl, včelí vosk, jinými slovy nic špatného.. :-). Proto se někteří včelaři rozhodli s ním pracovat na pozitivnější bázi, než jen jako se škůdcem, kterým v úlu bezpochyby je.

Dary voskového zavíječe

Pokusy s larvami zavíječe voskového byly prováděny již v roce 1889 I.I.Mečnikovem (držitelem Nobelovy ceny právě za výzkum imunitního systému). Jeho myšlenka spočívala v tom, že trávicí fermenty hmyzu živícího se včelími produkty, (především voskem), mohou rozrušit i voskový obal tuberkulózních bakterií. Studiem bylo prokázáno, že extrakt jeho larev je velmi stabilní, málo toxický a nemá vedlejší účinky.

V pediatrii se úspěšně používá lihový extrakt pro léčení chronických, bronchitických onemocnění, když léčba antibiotiky a jinými chemicko-terapeutickými metodami bylo neúspěšné. U dětí dochází obvykle k velkému zlepšení po pár dnech, nekašlou, mizí teplota, zlepšují se krevní hodnoty. Během 4-6 týdnů se zvyšuje imunita organismu. Preparát je proto považován za perspektivní při léčbě tuberkulózy u dětí.

Preparát Zavíječe voskového se rovněž používá v porodnictví, gynekologii, při léčení klimakterických potíží, neplodnosti (nedonošenosti plodu).

Preparát je schopen léčit kaverny v plících, čerstvé jizvy myokardu po infarktu mizí a jsou nahrazovány svalovou tkání.

Tyto neuvěřitelné vlastnosti larev Zavíječe voskového nebyly medicíně dlouho známy a výzkumy tohoto pozoruhodného preparátu probíhají i v současnosti.

V naší nabídce produktů, kterou vytváříme, extrakt bude k dispozici.