Včelí jed - studie

Včelí jed se používá při testování k ničení rakovinných buněk
Ross Densley

Podle výzkumu provedeného na Washingtonské univerzitě v St. Louis je včelí jed schopen navrhnout a zacílit nádory a rakovinné buňky.
Studie zveřejněná v časopise Journal of Clinical Investigation popisuje,
jak jedovatý chemický melittin nalezený ve včelích žihadlech, byl spojen s "nano-částicemi", které se pak používaly k napadení a ničení rakovinných buněk, přičemž zdravé buňky zůstaly nedotčené. Tyto hybridní částice byly také nazývány "nano-včely", které byly také účinné při zaměření na před-rakovinné buňky.

Profesor Samuel Wickline, který vedl výzkum doufá, že nano-včely se stanou běžnou léčbou v onkologii, protože má méně nežádoucích účinků než chemoterapie.

Nano-včely letí organismem, přistávají na povrchu buněk a ukládají svůj jedovatý náklad.

Výzkum byl založen na sérii testů provedených ve dvou skupinách myší, které měly rakovinné nádory. Jedna skupina myší měla melanomovou rakovinu kůže, zatímco druhá byla implantována lidskými rakovinovými buňkami prsu. Po čtyřech až pěti injekcích s nano-včelami, byly nádory prsu rakoviny o 25 procent menší a melanomové nádory byly o 88 procent menší než u neléčených myší.

Přes vysokou toxicitu včelího jedu, myši utrpěly jen málo vedlejších účinků a zdálo se, že jen malé množství zacílených buněk není rakovinných.

Pokud by včelí jed byl vstřikován do krevního řečiště ve své normální podobě, mohlo by to vést ke zničení červených krvinek. Po aplikaci injekcí modifikovaných nano-včel, byl však krevní obraz myší normální a nevykazovali se žádné známky poškození orgánů.

"Je to jako molekulární suchý zip," řekl profesor Wickline. "Ten toxin neodejde z včel, dokud nenajde svůj cíl´´.