Propolis a inzulin

Propolis zlepšuje citlivost na inzulín.

Med byl nedávno prokázán ve studiích, že je velmi prospěšný pro kontrolu hladiny cukru v krvi.

Jak je uvedeno na našich stránkách mnohokrát, propolis je zázrak, který obsahuje mnoho vysokoúrovňových nutričních faktorů, včetně vitamínů, polyfenolů a aminokyselin. Nyní se zdá, že právě propolis zde může pomoci také. Některé živiny     nalezené v propolisu by měly zlepšit citlivost na inzulín a sekundárně zlepšit hladiny krevního tlaku, protože je známo, že inzulínová rezistence způsobuje hypertenzi.

Účelem této studie bylo zkoumat vliv propolisových extraktů na hladiny glukózy v krvi a krevních tlaků u potkanů. Testované subjekty byly rozděleny do 3 různých skupin: Těch, kteří dostali normální dietu, ti, kteří dostali 0,1% propolisovou stravu a ti, kteří dostali 0,5% propolisovou dietu.

Po 8 týdnech byly měřeny hladiny krevního cukru a krevní tlaky spolu s dalšími metabolickými faktory. Hladiny glukózy v krvi byly sníženy, což souviselo se snížením hladin inzulínu v obou stravovacích skupinách s propolisem v porovnání s normální dietou. Propolis snížil systolický krevní tlak bez významných změn v plazmatických hladinách aldosteronu.

Aldosteron je steroidní hormon produkovaný nadledvinami. Celkovým účinkem aldosteronu je zvýšení reabsorpce iontů a vody v ledvinách, zvýšení objemu krve, a tím i zvýšení krevního tlaku.

Vědci dospěli k závěru, že údaje naznačují, že dietní propolis zlepšuje citlivost na inzulín a krevní tlaky v rané fázi procesu vývoje inzulínové rezistence.

Co to znamená pro vás?
Tato studie byla provedena u potkanů, nikoliv u lidí. Takže prohlásit, že propolis bude léčit vaši inzulinovou rezistenci a sníží váš krevní tlak v této době je předčasný. Možná by bylo vhodné používat propolis jako součást komplexního programu kontroly cukru v krvi, který obsahuje ověřené přísady, jako jsou mastné kyseliny omega 3, chrom, kyselina alfa-lipoová.

Také je třeba zvážit zavedení následujících tipů výživy, které pomáhají kontrolovat hladinu cukru v krvi:

-     Jezte 20 až 30 gramů vlákniny denně (vláknina pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi)

-    Odstraňte veškerou bílou mouku, bílou rýži a bílé těstoviny
-    Odstraňte všechny sody a ovocné šťávy
-    Jezte porci bílkovin, která má velikost hrsti s každým jídlem
-    Zvažte přerušované hladovění
-    Zvažte ketogenní dietu (vysoký obsah tuku, nízký obsah sacharidů)

TIP: Podotýkáme, že se bavíme výlučně o domácím a poctivém propolisu.

Reference:

Úplné studium lze nalézt v časopise Biochem Biophys Res Commun