Propolis

  Propolis – má antibakteriální a intenzivně hojivé účinky, zbavuje pleť toxinů a dodává jí stopové prvky, čistí pleť od vyrážek, zánětů a akné, brání dalšímu rozšíření těchto nedokonalostí.

Co je propolis ?

Propolis je lepkavá pryskyřice, která prosakuje z pupenů některých stromů a prýští z kůry, hlavně jehličnanů. Někdy je propolis nazýván ,,včelím lepidlem´´. Je také nazýván přírodním penicilinem, kvůli jeho antibakteriálním, antivirovým, antiseptickým, antibiotickým a proti plísňovým vlastnostem.

Včely medonosky sbírají propolis a odnášejí ho zpět do úlů ve svých pylových koších. Jakmile jsou uvnitř úlu, včely dělnice pomohou složit propolis, přidají své sekrety a vločky včelího vosku. Takto je pak používán pro mnohé účely.

Propolis chrání úl dvěma způsoby:

Za prvé, je používán jako cement doslova ke zpevnění úlu, utěsněním štěrbin a trhlin.

Za druhé, používáním propolisu se sterilizuje kolonie a zabraňuje se infekční a bakteriální aktivitě v úlu.Toto je velmi důležité, neboť královna by nenakladla vajíčka do buněk, které by nebyly předem sterilizovány tenkou vrstvou propolisu.

Propolis je vhodný pro ošetření akné, vřídků, aft, hnisavých ran, plísni na nohou, zanícených nehtových lůžek atd. Zředěnou tinkturu je možné užívat ke kloktání a odhlenění, k výplachům úst při paradentóze.

Mast z propolisu pomůže při ošetření ekzémů, kožních defektů, lupénky, při atopických ekzémech, pro ošetření praskající kůže, proleženin a popálenin.

Prokázanými účinky propolis pro apiterapii je jeho antibiotické působení, anestetické účinky, stimuluje imunitní systém člověka, ruší účinky některých jedů, zastavuje růst plísní a ničí je, podporuje hojení ran, působí dezinfekčně a tlumí účinky škodlivého záření na organismus. Zatím ne plně prokázanými účinky propolisu jsou jeho protinádorové působení, antidepresivní účinky, protiúnavové působení a příznivý vliv na cévy.

Shrnutí k propolisu

Když to vezmeme důkladně, propolis má excelentní, imunitu posilující aktivity. Je to přírodní, širokospektré antibiotikum, které aktivuje žlázu brzlíku. Zabraňuje rovněž infekčním chorobám a čistí tělo od patogenů.