Mateří kašička - studie

Studie provedená v Evropě ukazuje, že mateří kašička napomáhá ochraně a hojení poškozené sliznice střeva.

Další studie nyní navrhuje použití mateří kašičky při léčbě kolitidy, bolestivého a velmi nepříjemného zánětlivého onemocnění střev. Kolitida a další onemocnění trávicího traktu, jako například Crohnova nemoc a syndrom dráždivého tračníku jsou stale vice běžné, v důsledku zvýšené konzumace zpracovaných, rafinovaných potravin a vystavením se toxinům v životním prostředí.

Standardní léčba pro jakékoliv zánětlivé stavy střeva nebo trávící soustavy je omezena na protizánětlivé léky nebo steroidy, z nichž oba mají nežádoucí vedlejší účinky a neposkytují prakticky žádnou naději pro kompletní odstranění obtíží. Omezují se na úlevu od příznaků. Výzkum přírodních alternativních léčebných postupů je velmi potřebný zvláště v době, kdy počet pacientů stoupá a předpokládá se nárůst i v dalších letech. Jednou z příčin je již zmiňovaný nárůst konzumace rafinovaných potravin po celém světě.

Studie zkoumala účinky mateří kašičky na kolitidu u potkanů:

Dvacet krys bylo rozděleno do několika skupin po 5 zvířatech.

  • Skupině krys bez kolitidy byla dána mateří kašička perorálně (150 mg na kg tělesné hmotnosti).
  • Další skupinou, která měla kolitidu, byla orálně podána mateří kašička (150 mg na kilogram tělesné hmotnosti) po dobu 4 týdnů.

Vědci zjistili, že mateří kašička chránila sliznici (jemné sliznice tlustého střeva), tím, že omezovala účinky kyselé látky, která byla podaná krysám do jejich zažívacího traktu. Je zajímavé, že mnohé z vysoce rafinovaných potravin, které konzumujeme, jsou kyselé povahy a způsobují podobné škody na našem zažívacím traktu.

Mateří kašička také chránila proti “erozi” buněk tlustého střeva. Postupem času, bude nezdravá strava schopna doslova zničit sliznici střeva a trávicího traktu. To může vest ke kolitidě a syndromu dráždivého tračníku. Včelí mateří kašička umí zpomalit tento proces a chránit střeva od tohoto výskytu nemocí.

V dávkách použitých v této studii, by asi 60-ti kilový člověk musel brát přibližně 10 gramů mateří kašičky denně, aby dosáhnul podobných výsledků. To by se rovnalo dvěma čajovým lžičkám lyofilizované mateří kašičky v prášku, nebo dvěma polévkovým lžícím čerstvé mateří kašičky.

Doporučený léčebný protokol léčby kolitidy a dalších obtíží:

Je třeba nasadit probiotika s obsahem minimálně 15-ti miliard aktivních bakterií a ty konzumovat denně. V akutních případech lze navýšit dávku až na 50 miliard.

Dále se doporučuje konzumovat 1 - 2 porce kolagenu. Kolagen léčí střevní sliznici. Je třeba pokusit se eliminovat všechny rafinované potraviny a nápoje ze svého jídelníčku. Lze to udělat přejitím na tzv. Paleo-výživový plán. Změna jídelníčku je tím nejdůležitějším, co můžete udělat.

Další doporučení:

  • Konzumovat 3000 mg nebo více Omega 3 mastných kyselin z rybího tuku.
  • Měla by se pít pouze voda z reverzní osmózy.
  • Dále berte denně kurkumin, protože je vysoce protizánětlivý. Doporučuje se 800 mg nebo více. Podávejte na lačný žaludek.
  • Důležité je eliminovat všechen lepek a obilí (dle Paleo-stravy).

Obvyklá dávka: Konzumace 0,5 – 1 gramu mateří kašičky denně. Lze postupně navyšovat.