Lymská borelióza - definice

Rozhodně nechceme zatěžovat informacemi lidi, kteří již nějaký čas s nemocí zápasí a vědí o ní mnohdy opravdu hodně, proto následující doprovodný text nechť je orientační informací pro nezkušené, nesečtělé. Děkujeme za pochopení.

Lymská borelióza (též lymeská borelióza) je infekční onemocnění způsobené přinejmenším třemi druhy gramnegativní bakterie rodu Borrelia. Borrelia burgdorferi je hlavním původcem nemoci v Severní Americe, zatímco druhy Borrelia afzelii a Borrelia garinii jsou původcem většiny případů lymské borelióze v Evropě. Pojmenována je podle městečka Old Lyme ve státě Connecticut ve Spojených státech, kde bylo v roce 1975 popsáno několik případů. Ačkoli si Allen Steere již v roce 1978 uvědomoval, že lymskou boreliózu přenáší klíšťata, až do roku 1981 nebylo známo, že je jejím původcem bakterie B. burgdorferi, kterou identifikoval Willy Burgdorfer.

Bakterie Borrelia je na člověka přenesena kousnutím infikovaným klíštětem, náležícím do několika druhů rodu Ixodes. Mezi počáteční příznaky patří zvýšená teplota či horečka, bolest hlavy, únava, deprese, bolest svalů či kloubů a charakteristická kruhovitá vyrážka erythema migrans (EM). V případě neléčení nemoci zahrnují další symptomy klouby, srdce a centrální nervovou soustavu. Ve většině případů odezní infekce a její příznaky po léčbě antibiotiky, zejména pokud je nemoc podchycena v raném stádiu. Opožděná nebo nedostatečná léčba může vést k propuknutí mnohem vážnějších symptomů, které mohou omezovat funkčnost a být obtížně léčitelné.

Medicínské léčení

V počátečních stádiích bývá účinná léčba penicilinem, při neúspěšnosti léčby či alergii na penicilin je alternativní volbou například doxycyklin ze skupiny tetracyklinů. Účinná vakcína pro použití v humánní medicíně je předmětem intenzivního zkoumání několika farmaceutických firem a univerzitních týmů. V USA byla vytvořena vakcína Lymerix založená na použití rekombinantního proteinu OspA, což je metodou genového inženýrství připravený povrchový protein B. burgdorferi. V Evropě je tato vakcína však nepoužitelná, protože většina infekcí je zde způsobena druhy B. afzelii a B. garini.

Protokol na Lymskou Boreliózu ve zkratce - aplikace BVT

Aplikuje se vpichem živé včely, na vybraná místa na lidském těle. Jako místo na těle je vybrána oblast, která se před aplikací podchladí ledem. První vpichy mohou být odzkoušeny na noze v oblasti nártu, jako viditelné části těla. Posléze se volí i oblast na zádech v okolí páteře, popřípadě krku. Žihadla jsou ponechány v kůži po určitou dobu a poté opatrně odstraněny.

Pacient pracuje až s 10 včelami na jedno posezení v intervalech, které určujeme dle individuálního průběhu a reakcí na léčbu. Obvyklé sezení, pakliže se aplikuje vpich v maximálních doporučených množstvích, trvá zhruba 1 hodinu.

Aplikujeme každý druhý den, dle vyhodnocení stavu, tři dny v týdnu.

Každá jednotlivá včela se uchopí pinzetou, přiloží se na místo vpichu na kůži, až včela provede bodnutí. Jed od včel se dostane do kontaktu s bakterii Borellia a vypálí do jejího povrchu a její ochranné vrstvy otvory a následně zlikviduje celou bakterii. Proces je to však pozvolný a žádá si odhodlání a trpělivost !

I zde platí zásada, někdy míň znamená víc.

V závislosti na jednotlivci, který má různé předpoklady a reakce se samozřejmě doporučuje i doplňkový program obzvláště v pití tekutin.

Součástí a startem léčby je především osobní konzultace.